Szanowni Państwo,
Nazwisko stanowi dobro osobiste człowieka, ale posługiwanie się nim przez inną osobę, co do zasady nie narusza tego dobra, skoro pełni ono funkcję identyfikacyjną. Imię i nazwisko samo w sobie nie stanowi danych osobowych, ale z kontekstu wypowiedzi często możliwa jest już identyfikacja tej osoby.
Posłużenie się nazwiskiem w sposób niezgodny z prawem czy regułami społecznymi może doprowadzić do bezprawności działania.
Sprawa dotyczy publikacji na stronie internetowej komunikatu ze zanonimizowanym nazwiskiem lecz pozostawieniem pseudonimu - tożsamego z nazwiskiem Strony.
Naruszenie dobra osobistego, jakim jest nazwisko – tylko w parze z naruszeniem innego dobra
Sąd drugiej instancji wskazał, iż samo wymienienie cudzego nazwiska nie stanowi o naruszeniu dobra osobistego. Nazwisko jest z natury rzeczy znakiem rozpoznawczym osoby fizycznej (skierowanym na zewnątrz) i wymienienie go nie może być uznane za bezprawne, o ile ze względu na okoliczności towarzyszące nie łączy się to z naruszeniem innego dobra, np. czci, godności osobistej, czy prywatności [Sąd Najwyższy w wyroku z 19 listopada 2003 r., I PK 590/02].
Wskazanie w komunikacie pseudonimu, który miał być tożsamy z nazwiskiem Strony, nie może być uznane za ujawnienie nazwiska, skoro nazwisko zostało zanonimizowane. Przeciętny odbiorca nie będzie w stanie zidentyfikować Strony, gdyż nazwisko zostało zanonimizowane, a nielogiczne jest, aby ktoś posługiwał się własnym nazwiskiem jako pseudonimem.
Sąd Apelacyjny w Warszawie, wyrok z 12 stycznia 2023 r. (sygn. I ACa 367/22).