Dodatek solidarnościowy - wasze pytania - odpowiedzi z ZUS

W związku z ogromną liczbą pytań dotyczącą dodatku solidarnościowego jaka do nas trafia publikujemy listę pytań i odpowiedzi przygotowaną przez ZUS.


Wszystkie informacje dotyczące dodatku solidarnościowego można znaleźć na stronie ZUS.



Czy w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegam ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu?

 

Tak, w czasie pobierania dodatku solidarnościowego podlegasz ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego.

 

Czy jeśli pobieram zasiłek dla bezrobotnych mogę otrzymać dodatek solidarnościowy?

 

Tak, jeśli spełnisz wszystkie warunki przewidziane w ustawie, otrzymasz dodatek solidarnościowy. W takiej sytuacji urząd pracy zawiesi dotychczasowe świadczenie na okres pobierania dodatku solidarnościowego. Jeśli urząd pracy wypłaci Ci zasiłek dla bezrobotnych w miesiącu, od którego przysługuje Ci dodatek solidarnościowy, otrzymasz go w kwocie pomniejszonej o wypłacony już zasiłek.

 

Ile będę czekać na wypłatę dodatku solidarnościowego?

 

Dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania.

 

Czy dodatek solidarnościowy otrzymam za 3 miesiące niezależnie od tego, kiedy złożę wniosek?

 

Dodatek solidarnościowy możesz otrzymywać za 3 miesiące od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r., ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Np. jeśli złożyłeś wniosek w lipcu, to dodatek dostaniesz przez 2 miesiące (w lipcu i sierpniu).

 

Czy wniosek mogę złożyć osobiście w ZUS lub wysłać pocztą?

 

Zgodnie z ustawą wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – jest to wniosek o symbolu EDS (instrukcja wypełnienia wniosku EDS – plik doc 597kb). Dokument możesz podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

 

Gdzie na portalu PUE mogę sprawdzić czy został mi przyznany dodatek solidarnościowy?

 

Informację o przyznanym dodatku znajdziesz na profilu Ubezpieczonego w zakładce „Dokumenty i wiadomości" w skrzynce odbiorczej. Jeśli nie spełnisz warunków do przyznania tego dodatku to w tym samym miejscu zamieścimy dla Ciebie decyzję odmowną. Decyzję musisz podpisać podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (e-dowód) lub kwalifikowanym certyfikatem.

 

Czy muszę podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni?

 

Nie musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym w 2020 r. nieprzerwanie przez 60 dni. Musisz podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

 

W jakiej kwocie zostanie mi wypłacony dodatek solidarnościowy, jeśli w czerwcu pobrałem zasiłek dla bezrobotnych?

 

Jeśli w czerwcu pobrałeś zasiłek dla bezrobotnych, dodatek solidarnościowy wypłacimy Ci za ten miesiąc pomniejszony o wypłaconą kwotę zasiłku dla bezrobotnych.

 

Obecnie mam zajęcie komornicze, czy komornik będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego?

 

Komornik nie będzie mógł dokonać potrącenia z dodatku solidarnościowego.

 

Czy podleganie w KRUS jako domownika uniemożliwia mi uzyskanie dodatku solidarnościowego?

 

Podleganie ubezpieczeniom społecznym w KRUS jako domownik uniemożliwia uzyskanie prawa  dodatku solidarnościowego.

 

W ustawie jest zapis, że przysługuje osobie, z którą po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy istotne jest z czyjej inicjatywy umowa została rozwiązana – pracodawcy, czy pracownika?

 

Tak, umowa o pracę musi być rozwiązana za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę, a więc de facto z inicjatywy pracodawcy.

 

Czy mogę wystąpić o dodatek solidarnościowy, jeśli umowa o pracę została ze mną rozwiązana w miesiącu zgłoszenia wniosku?

 

Tak, możesz wystąpić o dodatek solidarnościowy i zostanie on przyznany po spełnieniu wszystkich warunków jeżeli umowa o pracę zostanie rozwiązana w trakcie miesiąca, a wniosek złożysz po dniu rozwiązania tej umowy.

 

Osoba ma rozwiązaną umowę o pracę po 15 marca 2020 r., ale od razu jest na zasiłku chorobowym po ustaniu zatrudnienia – czy przysługuje jej dodatek solidarnościowy?

 

Tak, osobie takiej przysługuje dodatek solidarnościowy. W związku z przyznaniem dodatku solidarnościowego nie przysługuje jej zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia.

 

Jeśli w danym miesiącu osoba uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. od 15 sierpnia podejmie pracę) to będzie miała prawo do dodatku solidarnościowego za cały miesiąc?

 

Jeśli w danym miesiącu osoba taka uzyska tytuł do ubezpieczeń społecznych (np. podejmie pracę) to nie będzie miała prawa do dodatku solidarnościowego za ten miesiąc.

 

Czy jeżeli zostałem zwolniony dyscyplinarnie przysługuje mi dodatek solidarnościowy?

 

Osoba zwolniona dyscyplinarnie nie ma prawa do dodatku solidarnościowego.

 

Czy będzie przysługiwał mi dodatek solidarnościowy, jeśli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron?

 

Nie, taka forma rozwiązania umowy o pracę nie uprawnia do uzyskania dodatku solidarnościowego.

 

Czy będzie przysługiwał mi dodatek solidarnościowy, jeśli umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron z inicjatywy pracodawcy (redukcja etatów) bez wypowiedzenia?
 

Nie. Dodatek solidarnościowy przysługuje wyłącznie w przypadku gdy umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę za wypowiedzeniem lub uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta.

 

Czy będzie przysługiwał mi dodatek solidarnościowy, jeżeli umowa o pracę została rozwiązana z końcem kwietnia 2020 r., a obecnie pracuję na umowę o dzieło?
 

Zawarcie umowy o dzieło nie stanowi przeszkody do uzyskania dodatku solidarnościowego, o ile spełnione są pozostałe warunki.

 

Czy pobierając świadczenie przedemerytalne będzie mi przysługiwał dodatek solidarnościowy?
 

Nie, gdyż pobieranie świadczenia przedemerytalnego stanowi tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, a podleganie temu ubezpieczeniu wyklucza możliwość uzyskania dodatku solidarnościowego.

 

Czy pobierając dodatek solidarnościowy stracę prawo do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne?
 

Nie, pobieranie dodatku solidarnościowego nie będzie przeszkodą do ubiegania się o świadczenie przedemerytalne, jeśli tylko spełnione będą warunki wymagane do przyznania tego świadczenia.

 

Jak mam zgłosić członka rodziny przy dodatku solidarnościowym?

Nie zgłaszasz członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Na podstawie „Informacji o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego" członkowie rodziny mogą korzystać z opieki zdrowotnej.

 

Jakim dokumentem mogę potwierdzić prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej – przez siebie i swoich członków rodziny, w okresie pobierania dodatku solidarnościowego z ZUS?

 

Prawo do dodatku solidarnościowego potwierdzimy w „Informacji o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego". Informacja ta będzie potwierdzała również prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej dla Ciebie i Twoich członków rodziny. Informację znajdziesz na portalu PUE na profilu „Ubezpieczony"
w zakładce „Dokumenty i wiadomości" – skrzynka odbiorcza.

 

W związku z problemami na PUE złożyłem 2 wnioski o identycznej treści w tym samym miesiącu. Czy mam składać pismo o anulowanie jednego wniosku?

 

Nie musisz składać pisma o anulowanie drugiego wniosku.

 

Do 5 lipca będę pobierał zasiłek chorobowy. Czy będzie mi przysługiwał dodatek solidarnościowy w miesiącu lipcu? Czy będę mógł pobrać również zasiłek chorobowy za 5 dni lipca?

 

Dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał za lipiec, a zasiłek chorobowy za okres od 1 do 5 lipca nie będzie przysługiwał.

 

Jaką kwotę pobranego w danym miesiącu zasiłku dla bezrobotnych należy wykazać we wniosku EDS – brutto czy netto?

 

We wniosku należy podać pobraną kwotę netto zasiłku dla bezrobotnych.

 

Czy okres urlopu bezpłatnego lub nieobecności nieusprawiedliwionej wliczamy do 60 dni podlegania ubezpieczeniu społecznemu, od którego uzależnione jest prawo do dodatku solidarnościowego?

 

Okresy nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy są wliczane do 60 dni podlegania ubezpieczeniom społecznym. Do tych 60 dni podlegania ubezpieczeniom społecznym nie jest natomiast wliczany okres urlopu bezpłatnego.

 

Jak informować ZUS o okolicznościach utraty prawa do dodatku solidarnościowego?

 

Taką informację należy przekazać do ZUS poprzez złożenie przez portal PUE ZUS wniosku o dodatek solidarnościowy EDS w formie korekty – możliwość składania korekty zostanie udostępniona wkrótce.

 

 

Jestem zarejestrowany w urzędzie jako osoba bezrobotna, jednak nie przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych. Czy po przyznaniu dodatku solidarnościowego muszę zgłosić ten fakt do urzędu pracy?

 

Osoba uprawniona do dodatku solidarnościowego, która posiada status bezrobotnego, jest zobowiązana niezwłocznie poinformować urząd pracy
o przyznaniu tego dodatku.

 

Jeśli jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna od 4 czerwca 2020 r., ale zasiłek dostanę dopiero w lipcu, to jaką kwotę mam wpisać we wniosku jak jej nie znam, a wniosek musi być złożony w czerwcu?

 

Osoba, która nie pobrała jeszcze zasiłku dla bezrobotnych, we wniosku o dodatek solidarnościowy składanym w czerwcu 2020 r. nie wypełnia części III. Dodatkowe wymagane informacje. Jeśli takiej osobie zostanie przyznany dodatek solidarnościowy to niezwłocznie powinna poinformować o tym fakcie urząd pracy.

 

W tym miesiącu dostałem zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni miesiąc - czy to się wlicza w pomniejszenie dodatku solidarnościowego za miesiąc czerwiec o kwotę netto?

 

Jeśli w czerwcu 2020 r. otrzymałeś zasiłek dla bezrobotnych za maj 2020 r. – wówczas wypłacimy Ci dodatek solidarnościowy w kwocie pomniejszonej
o wypłaconą kwotę tego zasiłku.

 

Czy mogę wystąpić o dodatek solidarnościowy, w przypadku gdy mam 63 lata (osiągnięty wiek emerytalny) i zostałam zwolniona z pracy 2020 r. w związku z COVID-19, umowa została wypowiedziana przez pracodawcę. Urząd Pracy odmówił rejestracji w związku z osiągniętym wiekiem
i prawem do emerytury. Nie złożyłam wniosku o emeryturę w związku z małym stażem pracy. Pozostałe warunki do uzyskania dodatku solidarnościowego spełniam.

 

Osiągnięcie wieku emerytalnego nie ma wpływu na przyznanie dodatku solidarnościowego. Osoba, która jest w wieku emerytalnym może zatem ubiegać się o dodatek solidarnościowy.

 

Czy przysługuje mi dodatek solidarnościowy jeśli 31 marca 2020 r. otrzymałem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, ze względu na pandemię. Jestem jednocześnie zatrudniony na umowę zlecenie, ale z racji tego, że jestem studentem i nie ukończyłem 26 roku życia, moja umowa nie podlega opodatkowaniu/oskładkowaniu.

 

Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, która nie podlega ubezpieczeniom społecznym lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.  Student, który nie ukończył 26 lat  z tytułu wykonywanej umowy zlecenia nie podlega  ani ubezpieczeniom społecznym, ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jeśli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszony jest jako członek rodziny, np. przez rodzica lub współmałżonka, który  posiada tytuł do tego ubezpieczenia, takie zgłoszenie nie stanowi przeszkody do przyznania dodatku solidarnościowego.

 

Czy mogę ubiegać się o dodatek solidarnościowy, jeśli spełniam wszystkie wymagane warunki, mimo tego, że pobieram świadczenie postojowe?

 

Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, która podlegała w 2020 r. ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy. Świadczenie postojowe przysługuje z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż stosunek pracy. Osoba uprawniona do świadczenia postojowego nie może zatem uzyskać prawa do dodatku solidarnościowego.

 

Mam prawo do emerytury i spełniam pozostałe warunki dla dodatku solidarnościowego. Czy prawo do emerytury ma wpływ na przyznanie mi dodatku solidarnościowego i jego wysokość?

 

Dodatek solidarnościowy może być przyznany osobie, która nie podlega ubezpieczeniom społecznym lub obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoba uprawniona do renty lub emerytury podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie może zatem uzyskać prawa do dodatku solidarnościowego.

 

Czy dodatek solidarnościowy należy się także obywatelom polskim zatrudnionym w państwach UE i EOG zwolnionym po 15 marca 2020 r.
z uwagi na pandemię?

 

Dodatek solidarnościowy przysługuje osobie, która podlegała ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Nie może zatem uzyskać prawa do dodatku solidarnościowego osoba zatrudniona w państwach UE i EOG.

 

Czy wniosek o dodatek solidarnościowy muszę składać w czerwcu, lipcu i sierpniu?

 

Nie, wniosek o dodatek solidarnościowy składasz tylko raz, nawet jeśli chcesz otrzymać dodatek za kilka miesięcy. Przy czym dodatek przysługuje Ci od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek. Np. jeśli złożysz wniosek w lipcu, to dodatek dostaniesz przez 2 miesiące (w lipcu i sierpniu). Fakt przyznania prawa do dodatku solidarnościowego potwierdzimy w „Informacji o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego". Informację znajdziesz na portalu PUE na profilu „Ubezpieczony" w zakładce „Dokumenty i wiadomości" – skrzynka odbiorcza.

 

 

Pracowałem do 31.05.2020 r. i zostałem zwolniony za wypowiedzeniem. Zarejestrowałem się w urzędzie pracy ale nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych, ponieważ otrzymałem odszkodowanie za okres wypowiedzenia (za 3 miesiące). Czy otrzymam dodatek solidarnościowy?

 

Tak, jeśli spełnione zostały pozostałe wymagane warunki. Pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu uzyskania odszkodowania wypłacanego pracownikom z tytułu rozwiązania stosunku pracy z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie to nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
 

Co mam zrobić w sytuacji, gdy wpisałem, we wniosku, że w czerwcu otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych, a jednak faktycznie go nie otrzymałem. Wpisałem dlatego, że otrzymałem już decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych. Natomiast jak urząd pracy dowiedział się, że otrzymałem dodatek solidarnościowy, to już zasiłku nie wypłacił.

Czy mam czekać, aż będzie możliwość dokonywania korekty, czy mogę napisać odręczne pismo z wyjaśnieniem?

Do kiedy muszę złożyć te dokumenty (korektę lub pismo), by otrzymać zwiększony dodatek za czerwiec?

 

Tak, proszę poczekać, aż będzie możliwość dokonywania korekty wniosku o dodatek solidarnościowy EDS – korektę wniosku o dodatek solidarnościowy udostępnimy na portalu PUE ZUS po 8 lipca br. Aby otrzymać wyrównanie dodatku solidarnościowego za czerwiec, korektę wniosku należy złożyć do 17 lipca 2020 r. – wyrównanie dodatku solidarnościowego za czerwiec wypłacimy wraz z dodatkiem solidarnościowym za lipiec.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy we wniosku o dodatek solidarnościowy EDS wpisałem kwotę pobranego zasiłku w wysokości brutto zamiast netto? Kiedy mogę skorygować wniosek i kiedy otrzymam wyrównanie dodatku solidarnościowego?

 

Kwotę będzie można skorygować po udostępnieniu korekty wniosku o dodatek solidarnościowy na portalu PUE ZUS po 8 lipca br. Aby otrzymać wyrównanie dodatku solidarnościowego za czerwiec, korektę wniosku trzeba złożyć do 17 lipca 2020 r. – wyrównanie dodatku solidarnościowego za czerwiec wypłacimy wraz z dodatkiem solidarnościowym za lipiec.

 

W czerwcu wykazałem, że otrzymałem zasiłek dla bezrobotnych i wypłaciliście mi już pomniejszony dodatek solidarnościowy. Czy w lipcu
i sierpniu dostanę pełny dodatek solidarnościowy – 1400 zł?

 

W lipcu i sierpniu wypłacimy dodatek solidarnościowy w pełnej wysokości.

 

Co mam zrobić, jeśli we wniosku wskazałem, że nie otrzymałem zasiłku dla bezrobotnych, jednak po dniu złożenia wniosku EDS otrzymał zasiłek z PUP? Nie chciałbym otrzymać pełnego dodatku, by potem dokonywać zwrotu.

 

Jeśli otrzymałeś zasiłek dla bezrobotnych po dniu złożenia wniosku o dodatek solidarnościowy i we wniosku o dodatek solidarnościowy nie wskazałeś tej informacji, zwróć kwotę zasiłku dla bezrobotnych do powiatowego urzędu pracy.

 

Pracuję w niepełnym wymiarze czasu pracy na ½ etatu – czy dostanę dodatek solidarnościowy przy rozwiązaniu umowy przez pracodawcę? Czy te 60 dni mają się tak samo do pełnego jak i niepełnego etatu – czy należy liczyć to proporcjonalnie?

 

W przypadku niepełnego wymiaru czasu pracy liczy się wszystkie dni podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy i nie stosuje się proporcji.

 


Źródło informacji:

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/dodatek-solidarnosciowy/2593418

1

Informacje o publikacji dokumentu